Wiatr

 Bez wiatru nie byłoby żeglowania, więc z pewnością kierunki wiatrów i rodzaje wiatrów to temat, którym warto się zająć, a każdy żeglarz powinien mieć wiedzę na tematy, jak kierunki i rodzaje wiatrów w małym paluszku. Od wiatrów zależy kurs, prędkość, rodzaj używanych żagli i sposób ich używania. To czy danego dnia w ogóle wypłyniemy na wodę.

Kierunek Wiatru, a kurs jachtu

 

Bajdewind – jest to jeden z wiatrów pozornych, który wieje z kierunków, które wyznacza linia kąta martwego i trawers jachtu, czyli kierunek prostopadły do płaszczyzny symetrii jachtu.

Półwiatr – wiatr pozorny, który wieje prostopadle do osi jednostki, czyli prosto z boku jachtu.

Baksztag – jeden z wiatrów pozornych, który wieje z kierunków od rufy do trawersu jachtu. Uznawany za jeden z najlepszych do żeglowania.

Fordewind – wiatr wiejący prosto od strony rufy. Wbrew pozorom wcale nie jest to wiatr najkorzystniejszy, ponieważ zasłania żagle znajdujące się bliżej dziobu i ponadto jednostka płynie znacznie szybciej przy tej samej sile wiatru, jeśli płynie baksztagiem.

Kąt martwy – potocznie nazywany mordewind, czyli prosto w mordę żeglarza  Wiatr ten wieje od strony dziobu. Żegluga przy takim wietrze możliwa jest tylko za sprawą halsowania.

Kursy ostre – im bardziej jacht płynie pod wiatr, tym ostrzejszy jest kurs. Najostrzejszym kursem względem wiatru jest bajdewind. Gdy płyniemy kursem ostrym, mówimy, że płyniemy do wiatru.

Kursy pełne – kursy pełne, to te, gdy płyniemy z wiatrem i są to baksztag i fordewind.

Ostrzenie – zmiana kursu na ostrzejszy, w kierunku of fordewindu do bajdewindu, skręcanie do linii wiatru.

Odpadanie – zmiana kursu na pełniejszy, w kierunku od bajdewindu do fordewindu, skręcanie od linii wiatru.